Ertan Saban

Adını süleyim isteymisın?
 
AnasayfaPortailSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Büyülü Çift

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
yesim
O Bir Star
O Bir Star
avatar

Mesaj Sayısı : 1017
Nerden : sivas
Kayıt tarihi : 04/06/08

MesajKonu: Büyülü Çift   20/7/2008, 10:03 am

Aşk kapıyı çalınca zaman durur!!!

21. yüzyılın tüm cazibesi, yırtıcılığı, kasveti ve kaosunun içerisinde kariyer peşinde koşan başarılı, çekici ve güzel ama özel hayatında bir o kadar başarıya aç, mutsuz ve kırılgan bir kadın... 19. yüzyılın tüm kuralcılığı, disiplini, görkemi ve romantik büyüsünün içerisinde, uçarı, kurallara başkaldıran, savruk, filozof ruhlu, yenilikçi ve meteliksiz bir asilzade...

Meg Ryan ve Hugh Jackman’ın başrolünü üstlendikleri “ Büyülü Çift ”, New York’ta yaşamlarını ayıran 100 yıllık bir zaman farkına rağmen kaderleri kesişen iki yabancının romantik ve masalsı öyküsünü sinemaseverlerle buluşturacak.

Kate McKay, başarı hırsıyla yanıp tutuşan çağdaş bir iş kadını, Leopold ise 1800’lü yılların asilzadesi 3. Albany Düküdür. Onun zamanında kadınlar ve erkekler birer hanımefendi ve beyefendi gibi davranır, toplumsal kurallara değer verir, hele aşk söz konusu olduğunda hepsi ince ruhlu birer şair kesilirlerdi.

Günümüzde ise kadın erkek ilişkileri, yaşamın kendisi gibi bir çırpıda ve özensiz birlikteliklere dönüşmüş, romantizm ve nezaket, yerini telaş ve sıradanlığa bırakmıştı. 21.yüzyılın gerçekçiliği 19. yüzyılın romantizmi karşısında ne yapacaktı? Aşk, bu anlayış farkının üstesinden gelebilecek miydi?“Zamanın dokusunda bir çatlak buldum...Kate beni dinliyor musun?”

Kate’in bu gerçekle karşılaşması, eski erkek arkadaşı Stuart’ın deneyleri sırasında, zamanın dokusunda bulduğu bir çatlak sayesinde yaptığı yolculukla başlar. O gün dünyadaki tüm asansörlerin arıza yapması bir tesadüf değildir.

Teknoloji çağının hızlı yaşamaya alışmış insanlarının New York gökdelenlerindeki ofislerine ulaşmaya çalışırken yaşadıkları şaşkınlık, ileride yardımcısı Otis’le birlikte asansörün mucidi olacak Leopold’un, Stuart’ın peşinden geldiği 21. yüzyılın New York’unda yaşadığı şaşkınlığın yanında hafif kalacaktır yine de...

Stuart’la ilişkilerinin bittiği gerçeğini bir türlü kabul etmek istemeyen Kate ısrarlı arayışlarına bir yanıt alamayınca çareyi Stuart’ın evine gitmekte bulur. İlginç kıyafetiyle 19.yy dergi kapaklarından fırlamış bir modeli andıran Leopold’la tanışması da bu sayede olur.

Zaman ve mekan karmaşasını henüz atlatamayan Leopold, bir de değişen kadın imajıyla karşı karşıya kalınca yaşadıklarının gerçek olduğundan şüphe duymaya başlar. Ancak bilge tavırları ve ileri görüşü sayesinde ortama çabuk ayak uydurur, hatta ilginç tesadüfler sayesinde reklam sektörünün aranılan yıldızlarından biri haline gelir. Bu arada Kate’le aralarındaki yakınlaşmayı ilk başlarda her ikisi de reddetse de, birbirleri için yaratıldıklarını anlamaları fazla uzun sürmeyecektir...

“Büyülü Çift”, içinde yozlaştığından yakındığımız teknoloji çağında sıcak duyguların aslında hepimizin içinde varolduğunu ve bir yerlerde yüzeye çıkmak için doğru zaman ve mekanı beklediğini anlatan romantik bir komedi.“Aşk iniş çıkışlarla doludur derler...”


“ İnce bir zekanın ürünü espriler ve yoğun bir romantizm ”; filmin yönetmeni ve yardımcı senaristi olan James Mangold, kendisini projeyi hayata geçirmeye iten unsurları işte böyle özetliyor. Daha önce drama ve aksiyon türü filmlerle sinemaseverlerin karşısına çıkan Mangold bu kez Hollywood tarzı romantik bir filmde, çağdaş bir iş kadınıyla, Viktorya döneminin bir beyefendisini karşı karşıya getiriyor.

“Bu fikir daha ilk görüşte çok ilgimi çekmişti, daha geniş bir çerçevede hikayeyi idealizmle romantizmin bir çekişmesi olarak algılamak doğru olur sanıyorum, çünkü bu romantik komedi, ilişkilerimizde yaşadıklarımızla kalbimizde yaşamak istediklerimizin tezatını açıkça ortaya koyuyor. ”

Yapımcı Konrad da filmle ilgili düşüncelerini şu cümlelerle ifade ediyor: “Yedi yıl önce bu senaryoyu ilk okuduğumda aşık olmuştum, çok uzun zamandır böyle bir film izlememiştim, hem romantizm, hem komedi hem de fantaziyi bir arada işleyen çok zekice yazılmış bir senaryo. Filmin içinde yaşamdaki rolümüzü sorgulayan o üstü kapalı imalar hepimizin üzerinde düşünmesi gereken şeyler.

Gerçekten garip bir döngü içerisinde özümüzü yitiriyor muyuz, her şeye sahip olduğumuzu düşündüğümüz anda aslında hayatımızda çok önemli şeylerin eksik olduğu gerçeğini görmezden mi geliyoruz? Kate ve Leopold, yaşamı güzel kılan duyguların aslında son derece sade ve samimi duygular olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor, bu ne bir rüya ne de bir hayal... Yaşamın ta kendisi!”Hayatı boyunca bir gün bile çalışmamış 200 yaşında bir adamla konuşmaya ayıracak vaktim yok. ”

Yapımcılar Kate McKay rolü için, hem son derece gerçekçi ama aynı zamanda da romantik olabilecek bir oyuncu bulabilmek için kolları sıvadı. Bu kişinin aynı zamanda komedi oyuncusu olması gerekiyordu. Akla ilk gelen isim, komedi drama ve romantik rollerde gösterdiği üstün performansıyla başarısını her zaman kanıtlamış bir kişi, Meg Ryan’dı.

“Meg son derece yetenekli bir drama oyuncusu ve aynı zamanda komedi alanında da Tanrı vergisi bir yeteneğe sahip” diyor Mangold; “ aşkı ve hayalleri uğruna kariyerinden vazgeçmeyi göze alan bir kadın, bu Meg için de yeni bir olgu sayılırdı, çünkü bu filmde kadın hırslarının ve ihtiraslarının hakimiyetine kapılmışken, romantizmin ve aşkın büyüsüne kapılan taraf erkek.

Kate’in en çok sevdiğim yanı kendi içindeki bu ikilem. Evinde incinmiş ve yapayalnız, ama dışarıda iş hayatında son derece kararlı, yırtıcı ve başarılı.Aslında dürüstlük uğruna, gerçek aşk uğruna herşeyi feda edebilecek biriyken oyunu kuralına göre oynamak uğruna yüreğini sevgiye kapatan katı ve acımasız biri olarak karşımıza çıkıyor.

Leopold’la karşılaşmasında ona bir anlam vermemesinin nedeni de bu, Leopold son derece kibar, yumuşak kalpli, sevecen bir beyefendi ve Kate tekrar hayal kırıklığına uğramaktan korkuyor. ”

Meg Ryan da James Mangold’un bu projesinde yer almaktan son derece memnun. “ Jim’e güveniyorum, gerçekten çok zeki ve oyuncuları en iyi şekilde yönlendirmeyi çok iyi bilen bir yönetmen. Tüm ekibin büyük bir uyum içerisinde tek vücut olarak çalışmasını sağlayan motivasyonu, tabi bu sonucu da olumlu yönde etkiliyor. ”
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nicolascage.forumotion.com
yesim
O Bir Star
O Bir Star
avatar

Mesaj Sayısı : 1017
Nerden : sivas
Kayıt tarihi : 04/06/08

MesajKonu: Geri: Büyülü Çift   20/7/2008, 10:04 am

“ Dünyaya neler oldu böyle... Her türlü imkan ve olanağa sahip olmanıza rağmen huzurunuz yok! ”

Hugh Jackman’ın ekibe katılması ise şöyle gerçekleşmiş: “ 19. yüzyılın şiirsel ifadesini inandırıcı bir akıcılıkla seyirciye verebilecek bir oyuncuya bulmamız gerekiyordu, bu noktada en uygun ismin son zamanlarda televizyondan beyaz perdeye geçen başarılı bir oyuncu Hugh Jackman olabileceğini düşündük.

Projeyi kendisine teklif ettik senaryoyu okuduktan sonra uzun süre etkisinden kurtulamadığını söyledi. Gerçekten çok heyecanlı görünüyordu, teklifimizi hiç tereddütsüz kabul etti. Çekimler başladığında Leopold karakteri için ne kadar doğru bir seçim yaptığımıza bir kez ikna oldum. Hugh büyük bir özveriyle rolüne sarılmıştı, onun Leopold karakterine senaryonun dışında kendinden de çok şey kattığına inanıyorum.”

Mangold, Hugh’un 21. yüzyıla yolculuğundaki o kıpır kıpır heyecanı seyirciye çok güzel yansıttığını da sözlerine ekliyor:

“Leopold, dünyanın çok hızlı bir değişim döngüsüne girmesinden hemen önceki bir süreçte yaşamış bir karakter, ayrıca asansörün kaşifi olarak, farkında olmasa da kendisi de bu değişimin bir parçası. Ve geleceğe yaptığı bu yolculuk sırasında rüyalarını gerçekleştirmeyi başardığını öğrenmenin hazzını da yaşıyor.

Onu diğerlerinden farklı kılan bir başka unsur, günün koşullarına ayak uydurmakta gösterdiği esneklik. Sudan çıknış balık gibi ortalıkta dolaşmak yerine çevresiyle iletişim kurmayı ve şartlara uyum sağlamayı tercih ediyor.”
1876: LEOPOLD’UN DÜNYA GÖRÜŞÜ

“ Evlilik, sonsuz aşkı vaad etmektir, onurlu bir erkek olarak, bir an için bile hissetmediğim birşeyi sonsuza kadar vaad edemem. ”

“ Bir bayan masadan ayrılırken nezaket gereği ayağa kalkılır. ”

“ Benim geldiğim yerde yemek, belli bir birikim ve emeğin ürünüdür. Büyüklerimiz derler ki, mutfak sanatı olmasa yaşam tahammül edilmez olurdu. ”

“ Yaşam, aldığımız tattır, yaptığımız görev değil. ”

2001: KATE’İN DÜNYA GÖRÜŞÜ

“Bana rakamlardan söz et, son sözün nedir, lafı uzatma, gerçeği söyle. ”

“ Onlar için bu, rüyalarının erkeği. Yakışıklı, dürüst ve asil. ”

“Masallarda yaşayamayız. ”

“ Hayatım boyunca hep birtakım görevleri yerine getirdim, artık yoruldum, dinlenmeye ihtiyacım var ve bunun için herşeyi göze almaya hazırım. ”


STİNG VE BİR AŞK MASALI MÜZİĞİ


Yapımcılar, çarpıcı ve hafızalara yer edecek bir fon müziğinin “ Büyülü Çift ”in zaman içerisindeki aşkını daha da ön plana çıkartacağı konusunda hemfikirdiler. Bunun için akıllara ilk gelen isim, gerek müzik gerekse beste konusunda bir deha olan Sting oldu.

Sting’in senaryoyu okuduktan sonra yapımcılara verdiği cevap ise oldukça etkileyiciydi; “Günümüzde dünyada olup bitenleri, savaşları, terörismi, açlığı, hastalıkları düşününce, böyle romantik ve sıcak bir film beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Bu film için romantik ve çarpıcı bir müzik istediğinizi söylüyorsunuz. Öyleyse doğru kişiye geldiniz! ”

Bu görüşmeden sonra hemen kolları sıvayan Sting, bu kez onun alışık olduğumuz standart pop tarzından farklı bir tarz denemeye karar verdi. Klasik ritmler üzerine serpiştirdiği modern tonlamayla ortaya ilginç bir portre çıkarttı, bunu aşk ezgileriyle bezediğinde ise romantizm doruk noktasına ulaşmıştı.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nicolascage.forumotion.com
yesim
O Bir Star
O Bir Star
avatar

Mesaj Sayısı : 1017
Nerden : sivas
Kayıt tarihi : 04/06/08

MesajKonu: Geri: Büyülü Çift   20/7/2008, 10:05 am

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nicolascage.forumotion.com
yesim
O Bir Star
O Bir Star
avatar

Mesaj Sayısı : 1017
Nerden : sivas
Kayıt tarihi : 04/06/08

MesajKonu: Geri: Büyülü Çift   20/7/2008, 10:06 am

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://nicolascage.forumotion.com
 
Büyülü Çift
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Ertan Saban :: Müzik-Şiir-Hikaye-Sinema-Tiyatro :: Sinema-
Buraya geçin: